אין אחד שיחלוק על כך שמעבר למדינה זרה עם הילדים דורש למעשה היערכות שונה לחלוטין מזו שנדרשת בכל מקרה אחר. בין השאר יש להיערך בצורה זהירה ומחושבת יותר בכל הקשור למסגרת התקציב, לתזמון של המעבר, לבחירת מקום המגורים ועוד.

ולמרות כל זה, כל עוד נערכים למעבר בצורה מושכלת וכל עוד דואגים להכין שיעורי בית מספיק זמן מראש, רילוקיישן עם המשפחה יכול להפוך מפרויקט מאיים ומפחיד לחוויה מגבשת ונהדרת, שתשדרג את איכות החיים של ההורים ושל הילדים כאחד.

מה זה רילוקיישן?

המושג רילוקיישן משמש בעיקר להגדרת זמן קצוב בו מעתיק האדם את מגוריו ממדינה אחת לאחרת. במדינות רבות וגדולות יותר בעולם משתמשים במושג כדי לתאר מעבר מעיר אחת לאחרת. רילוקיישן לרוב יהיה לתקופה מוגדרת של עבודה או לימודים ופחות מדובר על העתקת התושבות ממקום אחד לאחר. כאשר מדובר בהעתקת המגורים למדינה אחרת בצורה קבועה כבר לא מדובר ברילוקיישן, אלא בהגירה למדינה אחרת.

לצד ההסתגלות למקום העבודה החדש ולסביבת המגורים הבלתי מוכרת, לרכישת השפה ולהטמעת מנהגי המקום, יש להתמודד עם שלל אתגרים נוספים כמו איתור בתי ספר, קשיים חברתיים, ביטוח רפואי לכל המשפחה, שמירה על קשר עם הסבים והסבתות והרשימה עוד ארוכה.אז הכנו לכם בכתבה אחת את כל מה שחשוב לדעת אם אתם מתכננים לבצע רילוקיישן עם כל המשפחה.

רגע לפני המעבר

רילוקיישן עם המשפחה: איך מתכוננים ומה הכי חשוב לקחת בחשבון?

אין רילוקיישן אחד דומה למשנהו ולכן הדבר החשוב ביותר שיש להפנים הוא שאתם עומדים לצאת להרפתקה של ממש. כדי שתוכלו ליהנות מרמה גבוהה של ודאות ולהשיג תחושת שליטה, ישנם כמה נושאים שחשוב לשים עליהם דגש לפני שיוצאים לדרך. אלו החשובים ביותר שבהם:

בני כמה ההורים והילדים

הגילאים של בני המשפחה הם בין הפרמטרים החשובים ביותר בעת קבלת ההחלטות. הם משפיעים בין השאר על אזור המגורים, שכן חשוב לעבור לאזור שלא יחייב אתכם לבלות יותר מדי שעות ברכב בדרך לבית הספר או גן הילדים היחיד בעיר. כמו כן הגיל משפיע על עלות פוליסת הביטוח הרפואי, סיכויי הקבלה למשרות שונות ועוד. יש הבדל משמעותי בין רילוקיישן עם תינוק שזה עתה נולד לבין מעבר עם שלושה ילדים בגילאי בית הספר היסודי.

איך מוצאים בית ספר לילדים ברילוקיישן? – לכל הפרטים

מסגרת התקציב

בין אם ממתינה לכם במדינת היעד משרה אטרקטיבית ובין אם אתם בדרככם אל הלא נודע, עליכם להבין בשלב מוקדם מאוד בתכנונים, מהי מסגרת התקציב העומדת לרשותכם. גם מסגרת התקציב תשפיע פחות או יותר על כל בחירה שתצטרכו לעשות לקראת המעבר, החל מסביבת המגורים, דרך גודל הדירה ועד לבתי הספר שתוכלו לרשום אליהם את הילדים. שימו לב לקחת בחשבון במסגרת התקציב גם את המיסים שתצטרכו לשלם, לכל סוג של רילוקיישן יכול להיות מיסוי אחר, תלוי במדינת היעד ובגורמים נוספים.

מיקום

כשבוחרים את אזור המגורים, חשוב לשים לב לא רק לאיכות החיים או לרמת הפשיעה והסמיכות לעורקי התחבורה המרכזיים. מעבר לכל אלה, יש להתחשב גם בהרכב האוכלוסייה, ברמת התשתיות, במרחק מבתי הספר הרלוונטיים עבור הילדים שלכם, במרחק ממקום העבודה ועוד. יתכן מאוד שתוכלו להפיק תועלת רבה מניהול נכון של היציאה לרילוקיישן וסיור במדינת היעד או בעיר אליה אתם מתכוונים לעבור, על מנת שתוכלו להתרשם באופן אישי ממצב העניינים לפני המעבר.

השפה

זוהי מן הסתם אחת הנקודות היותר מאתגרות כשמדובר ברילוקיישן עם המשפחה. כל עוד מדובר על מדינה דוברת אנגלית, השד לא נורא כל כך. אך העניינים פחות פשוטים כשמדובר ברילוקיישן למדינות שבהן אין דוברי אנגלית רבים בסביבה. בכל מקרה מומלץ בחום להתחיל ללמוד את שפת המקום כמה שיותר זמן לפני המעבר והכוונה היא הן להורים והן לילדים.

הכנה של ביטוח בריאות

בחירת ביטוח בריאות היא בין הצעדים החשובים ביותר לפני רילוקיישן וחשוב במיוחד לוודא שהפוליסה מספקת מענה לצרכים הרפואיים של כל בני המשפחה ללא יוצא מן הכלל. יתכן שמקום העבודה במדינת היעד ידאג לביטוח בריאות עבור המפרנס הראשי ואולי אפילו עבור כל המשפחה. גם אם ממתין למשפחה ביטוח בריאות מטעם העבודה, עדיין יש לבדוק בשבע עיניים האם הפוליסה אכן עונה על כל הדרישות המשפחתיות. אם התשובה שלילית, יתכן שניתן יהיה לנהל משא ומתן על תנאי הפוליסה. אם אין אפשרות לשנות את התנאים, לא יהיה מנוס מרכישת פוליסת ביטוח רפואי נפרדת.

איפה לגדל את הילדים

אם מדובר ברילוקיישן לזמן ארוך, חשוב לקחת בחשבון שסביבת המגורים עתידה להשפיע בצורה משמעותית על עיצוב האישיות של הילדים. ילדים שיעברו לארצות הברית למשל, יגדלו בסביבה שונה לחלוטין מזו של ילדים שיגדלו בסינגפור לצורך העניין ואלו האחרונים יגדלו בסביבה שלא מזכירה במאום את זו שיגדלו בה ילדים שיעברו לקפריסין. עם כל הכבוד לחינוך שמקבלים בבית, לסביבה, לבית הספר ולקבוצת השווים, יש לא פחות השפעה על נפשו ואישיותו של הילד וצריך לזכור זאת לפני שמחליטים לאן לעבור.

איך מתכוננים לרילוקיישן עם המשפחה

רילוקיישן עם הילדים

הכנה מוקדמת ושיתוף רגשי של הילדים לקראת המעבר, תקל על ההסתגלות וההתאקלמות של הילדים ברילוקיישן. הדבר החשוב ביותר הוא להיות כנים ולתת הסבר אך לבחור להדגיש את הדברים המרגשים שממתינים לאחר הנחיתה. במקום להתמקד בקשיים ובבעיות, להדגיש את הקסם שבהיכרות עם תרבות חדשה, על היתרונות שבלימוד שפה חדשה ובחוויות המופלאות שהמשפחה עתידה לעבור ביחד. עם זאת, חשוב גם שלא להצניע את העובדה שמדובר במעבר שעשוי להיות לא קל במיוחד, הדורש מכל המשפחה להיות עם ראש פתוח ולהאמין שאין אתגר שלא תוכלו לצלוח.

אחת הדרכים להכין את הילדים מבחינה נפשית ואף לגרום להם לצפות לרילוקיישן בכיליון עיניים, היא לספר להם על חוויות שאין להם אפשרות לחוות בישראל. כמו כן מומלץ מאוד להכין "שיעורי בית" עם הילדים ולגלות יחד את המנהגים הייחודיים למדינת היעד, אילו מסורות מעניינות הם צפויים להכיר, אילו מאכלים הם הולכים לפגוש בצלחת וכפי שציינו, אף פעם לא מזיק גם להתחיל לרכוש את השפה. השאיפה המרכזית היא לגרום לילדים להבין שממתינה להם חוויה נעימה אך לא נטולת קשיים.

מעבר לכל זה, מומלץ מאוד לעודד את הילדים לשתף אתכם בקשיים ובחששות שלהם הן לקראת המעבר והן אחרי המעבר.

נחתנו ברילוקיישן, מה עכשיו?

אחרי הנחיתה במדינת היעד, מגיע שלב ההסתגלות וההתאקלמות וכן שלב ההכרות עם הנורמות והסטנדרטים של המקום. בשלב הזה ובעיקר בשבועות ובחודשים הראשונים, יש לגלות רגישות יתר לילדים ולבן או בת הזוג: האתגרים הגדולים ביותר בכל רילוקיישן, מופיעים בחצי השנה הראשונה ולכן התקופה הראשונית לאחר המעבר היא הקריטית ביותר להצלחת הרילוקיישן. זוהי התקופה שבה צריכים להרכיב את המשקפיים הוורודים, לראות בכל סיטואציה את חצי הכוס המלאה ובאופן כללי לשמור על אופטימיות, לחייך ולא לשכוח לנשום עמוק לעיתים קרובות ככול האפשר.

יתכן בהחלט שאת התקופה הראשונה לאחר המעבר יאפיינו תחושות לא נעימות של חוסר שליטה, תסכול, בדידות ואפילו חרדה. כל אלו הן תחושות נורמליות לחלוטין, אך ככול שהמשפחה תצליח להתאקלם לסביבה מהר יותר וליצור לעצמה שגרה, כך תחושת חוסר האונים תלך ותתפוגג ואת מקומה יתפסו חוויות משפחתיות מהנות. לאורך התקופה הראשונית ישנה חשיבות עליונה להיות משענת איתנה ואוזן קשבת לילדים, לעודד אותם לבטא את הקשיים במילים ולמצוא דרכים יצירתיות להתמודד עם הקשיים השונים.

בסופו של דבר הדרך הטובה ביותר לעודד את הילדים ולסייע להם לשמור על אופטימיות היא על ידי מתן דוגמה אישית. לכן כל עוד ההורים יצליחו להתאקלם בהצלחה ויראו לילדים שהם מסוגלים לעמוד בקשיים ולהתמודד בהצלחה עם אתגרים, רוב הסיכויים שהילדים יגלו אף הם גמישות ויביעו מוכנות להשתלב בסביבה החדשה.

הסתגלות של הילדים ברילוקיישן

כל ילד מגיב בצורה שונה לרילוקיישן, לכן יש לקחת בחשבון שלאחר המעבר הילדים עשויים לחוות רגרסיה מסוימת. ישנם אף ילדים שסובלים מסיוטים, התקפי זעם והתקפי חרדה ומובן שתמיד קיים סיכוי ליצירת קשרים חברתיים.

אמנם רילוקיישן יכול להיות התחלה של דרך חדשה ומרגשת. אך הוא עשוי גם להחמיר קשיים שונים שעימם הילד מתמודד בשגרה. החדשות הטובות הן שכמעט בכל המקרים, ישנן דרכים שיאפשרו להורים לסייע לילדים להתאקלם, לרכוש חברים ולהתחיל ליהנות מהסביבה החדשה. כדי להקל על ההתאקלמות מומלץ מאוד לפתח שגרה קבועה עם סדר יום ברור, שאינה שונה באופן מהותי מהשגרה שניהלתם בישראל, כולל חוגים, מפגשים חברתיים לאחר שעות הלימודים ועוד. חשוב במיוחד גם לשמור על גבולות ולא לאפשר לילדים לעשות דברים שלא הרשיתם להם לעשות בארץ, אך כל זאת תוך כדי סבלנות ויכולת הכלה, כדי שהילדים ירגישו חופשי לשתף את ההורים במה שעובר עליהם.

עוד דבר שחשוב לדאוג לו ברילוקיישן הוא בייביסיטר. אם מדובר בילדים קטנים, כדאי לבדוק מראש האם ישנן בייביסיטריות ישראליות באזור, שיוכלו לתקשר עם הילדים בלי ליצור קשיים נוספים. אם מדובר בתינוק או בילדים שכבר למדו את שפת המקום, אפילו באופן בסיסי, גם מטפלת מקומית תעשה את העבודה. חשוב להפגיש בין הילדים לבייביסיטר מראש, בכדי לבדוק את החיבור ביניהם.

ילדים קטנים בדרך כלל מגלים תלותיות רבה יותר בהורים ומפגינים קושי גדול יותר בשלבים ההתחלתיים, אך לרוב הם גם מסתגלים במהירות גבוהה יותר לחיים החדשים. זאת בהשוואה לילדים הנמצאים סמוך לגיל ההתבגרות, או ילדים בעלי צרכים מיוחדים, שבאופן טבעי צפויים לסבול מאתגרים לא מעטים שלא קשורים לרילוקיישן. חשוב להדגיש שכדי לסייע לילדים להשתלב במסגרות החינוכיות, לא אחת נדרשת מעורבות של המורים והצוות החינוכי וכן במקרים מסוימים מומלץ להסתייע בגורם מקצועי מסוים כמו פסיכולוג ילדים לדוגמה.

רילוקיישן עם המשפחה
לא לשכוח לדבר עם הילדים

בן הזוג שנשאר בבית ולא מצא עבודה ברילוקיישן

אמנם ישנה חשיבות עליונה להעניק את תשומת הלב המרבית למצבם הנפשי והרגשי של הילדים, אך חשוב לא פחות לשים לב למתחולל בנפשו של בן או בת הזוג שנשארים בבית. מעבר לכך שלא פשוט למצוא עבודה במדינה זרה, בחלק ניכר מהמקרים הדבר כלל לא אפשרי. ישנן למשל מדינות שמתנות את אישור העבודה ברכישת השפה, תהליך שיכול להימשך חודשים ארוכים, שלא לומר שנים.

במקרים מסוימים בן הזוג שאינו עובד נוטה לחוסר פרודוקטיביות ומכלה את זמנו בשלל פעולות שמונעות ממנו להתפתח ולהגשים את עצמו. בדיוק כך ישנם גם בני זוג שמתקשים לפתח קשרים חברתיים חדשים ובסופו של דבר אף ממעטים לצאת מהבית. מצבים אלו עשויים להוביל למצב לא נעים שבו קיימת קנאה בין בני הזוג, המעכירה את היחסים ומשרה אווירה לא נעימה בקן המשפחתי.

במצב זה, שבו אחד מבני הזוג חש בדידות, חוסר אונים. תחושת נחיתות ואכזבה, הצלחת הרילוקיישן עם המשפחה מוטלת בספק. לכן חשוב לקחת בחשבון גם את האתגר הספציפי הזה ולנסות להבין לפני שעוזבים את ישראל, מה ניתן לעשות כדי שבן הזוג יוכל להשתלב בשוק העבודה המקומי כמה שיותר מהר או לכל הפחות להגשים את עצמו בדרכים כאלו ואחרות.

המשפחה שנשארה בארץ

המחיר הכבד ביותר של רילוקיישן הוא כמובן המרחק מהמשפחה שנשארה בארץ. הקושי גדול במיוחד כשמדובר בהורים מבוגרים שנשארו לבד בארץ או באופן כללי במשפחה עם יחסים חמים מאוד, שביום בהיר אחד נאלצת להיפרד מאחד מבניה לתקופה ארוכה. מה שחשוב לזכור שאם עד לפני כמה עשורים היינו יכולים לתקשר עם המשפחה שנשארה בישראל רק בזמן שתעריפי השיחות לחו"ל של בזק היו נמוכים (בסביבות ארבע לפנות בוקר), היום מדובר בסיפור שונה לגמרי. הודות לסקייפ, לווטסאפ, למסנג'ר, לזום ולשלל אמצעי התקשורת המודרניים, קל מאי פעם לשמור על קשר יומיומי.

אמנם זה לא באמת אותו דבר ולפעמים כל מה שמתחשק זה חיבוק מאימא, אבא או אחד האחים, אך תאמינו או לא ישראלים רבים טוענים כי מאז שעברו לחו"ל, הקשר עם המשפחה רק התהדק: במקום לבקר את ההורים פעם בשבועיים, הם מנהלים איתם שיחת וידאו מדי יום או יומיים ובמקום ביקור של כמה שעות אחת לחודש, ההורים מגיעים לבקר אחת לחודשיים-שלושה ומבלים עם הנכדים ברציפות לכל אורך הביקור.

המחיר הכבד ביותר של רילוקיישן עם המשפחה הוא כמובן המרחק מבני המשפחה שנשארו בארץ. הקושי גדול במיוחד כשמדובר בהורים מבוגרים או באופן כללי במשפחה עם יחסים חמים מאוד, שביום בהיר אחד נאלצת להיפרד מאחד מבניה לתקופה ארוכה. אך שמירה על קשר היא כבר לא עניין מסובך. אם עד לפני כמה עשורים היינו יכולים לתקשר עם המשפחה שנשארה בישראל רק בזמן שתעריפי השיחות לחו"ל של בזק היו נמוכים (בסביבות ארבע לפנות בוקר), היום מדובר בסיפור שונה לגמרי. הודות לסקייפ, לווטסאפ, למסנג'ר, לזום ולשלל אמצעי התקשורת המודרניים, קל מאי פעם לשמור על קשר יומיומי.

אמנם זה לא באמת אותו דבר ולפעמים כל מה שמתחשק זה חיבוק מאימא, אבא או אחד האחים, אך תאמינו או לא אבל ישראלים רבים ברילוקיישן טוענים כי מאז שעברו לחו"ל, הקשר עם המשפחה רק התהדק: במקום לבקר את ההורים פעם בשבועיים, מנהלים איתם שיחת וידאו מדי יום או יומיים ובמקום ביקור של כמה שעות אחת לחודש, ההורים מגיעים לבקר אחת לחודשיים-שלושה ומבלים עם הימים במשך שבוע עד עשרה ימים ברציפות בכל ביקור.

שומרים על הקשר עם המשפחה

רילוקיישן עם המשפחה לסיכום

רילוקיישן הוא הזדמנות להרחיב אופקים, לחוות חוויות שלא ניתן לחוות בישראל ולקבל פרספקטיבה חדשה על החיים. מדובר על חוויה מדהימה ומגבשת, שלא כל משפחה זוכה לחוות. כל עוד מתכוננים אליה בצורה הנכונה, ניתן ליהנות משדרוג רציני באיכות החיים. אך גם ההכנה הטובה ביותר, לא תוכל לנטרל לחלוטין את האתגרים לאורך הדרך. הן הילדים והן בני הזוג שיישארו בבית בזמן שתצאו לעבודה, יצטרכו להתמודד עם מכשול השפה, עם הבדלי התרבות ועם הגעגועים לארץ.

כל בחירה שנעשה בחיים טומנת בחובה ויתור מסוים וכשמדובר ברילוקיישן עם המשפחה, המחיר שמשלמים יכול לתפוס צורות רבות ומגוונות. מניסיונם של עשרות אלפי ישראלים שהתנסו ברילוקיישן, ניתן ללמוד שהאופן שבו נבחר להסתכל על האתגרים והקשיים ולהכיל אותם, יכריע את הכף ויקבע את סיכויי ההצלחה של המעבר.

לסיום נציין שאתם לא לבד: בכל רחבי העולם ישנם ישראלים שביצעו רילוקיישן עם המשפחה. אלו האחרונים ישמחו לתמוך בכם לפני ואחרי המעבר ולתרום לכם מהניסיון האישי שלהם, בדיוק כפי שאחרים עזרו להם (או כפי שהיו שמחים לו היו עוזרים להם). אתם נמצאים בימים אלה לפני הרפתקה משפחתית נפלאה ועושים את הדבר הטוב ביותר עבור האנשים היקרים לכם ביותר. אל תשכחו זאת ולו לרגע אחד.

עכשיו, כשאתם יודעים קצת יותר על רילוקיישן, הגיע הזמן לדאוג לבריאות שלכם – לכל הפרטים על הפוליסה של דיוידשילד