כל עוד לא נולדתם לפני שנות ה-80, רוב הסיכויים שמעולם לא התעכבתם על החשיבות של חוק הבריאות הממלכתי. רבים לא יודעים זאת, אבל לפני 1995, כמיליון תושבים בישראל לא היו מבוטחים בביטוח רפואי או היו מבוטחים באופן חלקי בלבד. היום לעומת זאת, כולנו מקבלים את ביטוח הבריאות הממלכתי כעניין מובן מאליו. הדברים נראים אחרת לגמרי, ברגע שעושים רילוקיישן למדינה שבה הדברים פועלים בצורה שונה. רק אז מתחילים להבין שביטוח רפואי עשוי להיות עניין די מסורבל, מתסכל להפליא ובדרך כלל גם מאוד מאוד יקר. 

אז רגע לפני שאתם נפרדים לשלום ועולים על המטוס, ישנן כמה סוגיות שכדאי לברר מראש על ביטוח הבריאות שלכם בחו"ל. כי גם אם קיבלתם הצעה זולה ואטרקטיבית שמבטיחה נפלאות, אל לכם לחתום עליה לפני שקראתם את כל האותיות הקטנות. 

מעבר דירה- בית עם ארגזים

איפה אפשר לקבל טיפול?

בעוד שבישראל אתם יכולים לקבל טיפול פחות או יותר בכל בית חולים או סניף של קופת חולים שבה אתם מבוטחים, לרכוש תרופות בכל בית מרקחת וליהנות מהנחה משמעותית מטעם קופת החולים שלכם, במדינות אחרות הדברים כבר הרבה יותר מורכבים. הדבר הראשון שעליכם לבדוק בפוליסת ביטוח הבריאות, זה האם אתם מוגבלים מבחינת היכולת לבחור בית חולים, בית מרקחת או גורמים רפואיים שונים שניתן לפנות אליהם בשגרה ובמצבי חירום.  

האם ניתן לבחור איזה רופא שרוצים?

במדינות שונות בעולם מידת הגמישות בבחירת הרופאים משתנה מביטוח לביטוח, ולעיתים ישנם ביטוחים שלא תמצאו אפשרות בחירה כלל.
אז מה עושים? שימו לב – באותיות הקטנות שמופיעות בפוליסת ביטוח הבריאות שלכם, מופיע גם מידע חשוב בנוגע למידת הגמישות שתתאפשר לכם בכל הקשור לבחירת הרופא שלכם. בדיוק כך באותיות הקטנות נוהגים להצניע מידע יקר ערך בנוגע למדיניות חברת הביטוח לגבי רפואה פרטית וציבורית. 

בעולם מושלם, כולנו היינו יכולים לבחור את המנתח הטוב ביותר או את הנוירולוג המומלץ ביותר במדינה שאליה אנחנו מתכונים לעבור. כיוון שהעולם שלנו רחוק מלהיות מושלם, יתכן שעבור הפריבילגיה הגלומה באפשרות לבחור את הרופא המועדף עליכם, תצטרכו לשלם הרבה מאוד כסף. 

השתתפות עצמית – כמה זה עולה לנו?

במקרים רבים פוליסה זולה ואטרקטיבית, היא מתכון לאסון (כלכלי). למעשה אם המחיר שהוצע לכם נמוך להחשיד, יתכן שכדאי להדליק נורה אדומה או שתיים. ביטוח בריאות זול, יכול לא לכסות אותנו כשנזדקק לטיפול רפואי יקר.
חשוב תמיד לברר מהו גובה ההשתתפות העצמית שתצטרכו לשלם עבור טיפולים רפואיים שונים. תופתעו לגלות, שלא פעם מדובר בסכומים שלא ממש ניתן לעמוד בהם. לכן, כשאתם בוחרים את הפוליסה שלכם תדאגו שהיא תכסה אתכם גם בטיפולים שאולי אתם לא רואים את עצמכם מבצעים כרגע, אבל שהפוליסה תוכל לעזור לכם בכל מקרה שלא יבוא. 

איך מתבצע החיוב של ביטוח הבריאות?

נקודה חשובה נוספת שעליכם לברר לעומק, היא האופן שבו מתבצע החיוב: האם תצטרכו לגייס מראש את כל הסכום כדי לקבל טיפול ולאחר מכן להגיש תביעה לחברת הביטוח? האם בכלל חברת הביטוח משלמת לגורם הרפואי ולאחר מכן מתחשבנת אתכם? האם חברת הביטוח מעמידה לרשותכם סכום מסוים ומעבר לו תצטרכו לשלם עבור הטיפול מכיסכם ובשלב מאוחר יותר לתבוע תוספת? מדובר בשאלות חשובות מאין כמוהן, שרבים מאתנו נוטים להקל בהן ראש כשאנחנו בוחרים ביטוח רפואי. 

בחור מסתכל על לוחות המראה

האם הפוליסה מתאימה לצרכים הרפואיים שלכם?

לכל אחד ואחת מאתנו יש צרכים רפואיים שונים, המשתנים בהתאם למצבנו הרפואי, לגילנו, למגדר שלנו, למחלות הרקע שלנו ולעוד שלל פרמטרים אינדיבידואליים לחלוטין. אם אתם לדוגמה סובלים מבעיות גב וזקוקים מדי פעם לזריקת וולטרן, מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז וצורכים ריטלין באופן קבוע או לצורך העניין חולים במחלה כרונית ומטופלים בתרופה שלא ניתן להשיג אותה בקלות בכל מקום בעולם, קחו בחשבון שיתכן כי במדינת היעד, תתקלו בקשיים רציניים. 

הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה זה שתהיו תלויים בחברים או בני משפחה שיצטרכו לרכוש עבורכם תרופות ולשלוח אותן אליכם בדואר שליחים או שתצטרכו לשלם סכומים מופקעים עבור טיפולים שהתרגלתם לקבל כמעט בחינם. 

מה קורה כשמגיעים לבקר או כשרוצים לחזור לארץ?

אמנם אתם עדיין רחוקים מהיום שבו תצטרכו להחליט אם לחזור לארץ או לא, אבל קחו בחשבון שבבוא היום הזכויות הרפואיות שלכם בישראל יפקעו. במקרה הזה, תצטרכו לדאוג לביטוח רפואי איכותי אם תחליטו לעשות פניית פרסה ולשוב לישראל ואפילו אם רק תגיעו לביקור. מטבע הדברים, רוב הפוליסות שנרכשות בחו"ל, לא מעניקות כיסוי למבוטחים שמגיעים לישראל ואלו האחרונים, צריכים לרכוש פוליסה נפרדת ולא זולה כלל וכלל. 

האם ניתן לקבל שירות באנגלית או בעברית?

לסיום, ברצוננו לשפוך מעט אור על אחד הקשיים הגדולים ביותר שישראלים ברילוקיישן צריכים להתמודד איתם והכוונה היא למחסום השפה: כל עוד אתם עוברים למדינה דוברת אנגלית והאנגלית שלכם טובה, אין לכם מה לדאוג יותר מדי. אבל נסו לדמיין סיטואציה שבה אתם צריכים להסביר לרופא גרמני על התסמינים המשונים שנתקלתם בהם לאחרונה או לעדכן את הרופא הבלגי שלא יודע מילה באנגלית על כך שהילד שלכם חולה מאוד וזקוק לטיפול בבהילות. מעבר לכך, אין זה סוד שפערי התרבות וההבדלים המנטליים, משפיעים בצורה שלילית על איכות הטיפול הרפואי. לפיכך מומלץ תמיד לתת עדיפות לפוליסת ביטוח שמבטיחה לכם ייעוץ רפואי בעברית, 24 שעות ביממה.  

השורה התחתונה

אין ספק שבעשורים האחרונים, כולנו התרגלנו ליתרונות הגלומים בביטוח הבריאות הממלכתי, עד כדי כך שמעטים מאיתנו נוהגים לפשפש בציציות של פוליסות הביטוח המוצעות לנו על יד חברות ביטוח בחו"ל. זה המקום להדגיש שקיימת שונות גדולה מאוד בין הפוליסות שמציעות חברות ביטוח פרטיות בחו"ל, הן מבחינת הכיסויים, הן מבחינת רמת הגמישות והן מבחינת העלות כמובן. לאור זאת ישנה חשיבות עליונה לקרוא את כל האותיות הקטנות והגדולות כאחת ולזכור תמיד שלא כל הנוצץ, זהב הוא. 

 

* התכנים לעיל הינם אינפורמטיביים לצרכי ידע כללי בלבד, ואינם תחליף לייעוץ מקצועי פרטני.

רופאה וסטטוסקופ