רילוקיישן לפורטוגל הופך מחלום למציאות עבור יותר ויותר ישראלים. עלויות מחיה נמוכות, דיור זול, בתי ספר פרטיים במחיר מופחת, מזג אוויר נעים, חופים קסומים ותרבות מקומית עשירה, הופכים אותה ליעד מושלם לרילוקיישן. לכל זה מצטרפות הקלות מס משמעותיות, וכמובן מדיניות חלוקת הדרכונים, שהופכת רבים מהישראלים לזכאים לאזרחות פורטוגלית. 

מאז מגפת הקורונה, מתגבשת קהילה ישראלית גדולה בפורטוגל, וזאת הרבה בזכות האפשרות של עובדים רבים להמשיך לעבוד בעבודתם בישראל ולקיים את חייהם במדינה אחרת וזולה יותר כמו פורטוגל.  

אז אם גם אתם מתכננים לצאת לרילוקיישן, אספנו עבורכם את כל המידע העדכני ביותר על עבודה בפורטוגל, ויזות, אזרחות, מגורים, לימודים גבוהים וחינוך.

נוף שקיעה בליסבון

עבודה בפורטוגל 

קיימות אפשרויות מגוונות לעבודה בפורטוגל. רבים מהישראלים שעוברים לפורטוגל ממשיכים במקום העבודה שלהם במתכונת עבודה מרחוק, ונהנים ממחייה זולה בשילוב עם משכורת גבוהה מהארץ. כמובן שזוהי גם האופציה המומלצת, שכן עלויות המחיה הזולות בפורטוגל הן בהתאם לשכר במדינה.
מי שעבודת האדמה קוסמת לו, ומגיע עם סכום מסוים להשקעה, ייהנה מהאפשרות לעסוק בחקלאות ואנרגיה מתחדשת וגם מהקלות משמעותיות בקבלת ויזה קבועה. פורטוגל מציעה אפשרויות אפילו עבור צעירים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם התעסוקתי. בליסבון, לדוגמה, קיימים מרכזי מכירות ושירות לקוחות טלפוני, אשר מעסיקים מגוון דוברי שפות זרות – כולל עברית. 

ויזות/ אזרחות 

פורטוגל נוקטת בגישה חיובית מאוד כלפי מבקשי ויזות ואזרחות מישראל, ומציעה מספר מסלולים אפשריים לרילוקיישן. האפשרות הראשונה היא כמובן הנפקת דרכון פורטוגלי. על מנת לעשות זאת, תצטרכו להוכיח קשר לצאצאי גירוש ספרד ולבצע הליך בירוקרטי מול השגרירות. לרוב, יש להיעזר בעורך דין מומחה, אם כי מי שיש לו זמן והרבה סבלנות יכול לעשות זאת גם לבד (קיימים מדריכים באינטרנט וקבוצות פייסבוק בהן ניתן להתייעץ עם ישראלים אחרים שכבר עברו את התהליך). דרכון פורטוגלי מעניק לכם זכויות של אזרחים לכל דבר – רכישת נכסים, השקעות, חינוך, עבודה וכו’.

אם אין לכם דרכון, תוכלו להנפיק אשרת עבודה (Autorização de Trabalho) על סמך חוזה עם חברה פורטוגזית. לאחר שתגיעו למדינה, תוכלו להפוך את האשרה לויזת תושב.

אפשרות נוספת היא ויזת D7 – אשר מיועדת לבעלי הכנסה פסיבית שיכולים לקיים את עצמם במהלך השהות במדינה, ונפוצה בעיקר בקרב פנסיונרים. 

האפשרות האחרונה היא גולדן ויזה. זוהי ויזה לטווח ארוך ובסופו של דבר גם דרכון, המיועדת למשקיעים או אנשי עסקים בתחומים חקלאות, אקולוגיה ואנרגיה מתחדשת.

נוף האגם בפורטו- סירות ומבנים

ביטוח רפואי בפורטוגל 

מערכת הבריאות בפורטוגל נחשבת לטובה באופן יחסי. עם זאת, היא לא מציעה כיסוי מלא, אלא רק לקטינים מתחת לגיל 18 ומבוגרים מעל 65. אזרחים פורטוגלים ישלמו על ביטוח בריאות בין 20-50 אירו בחודש. רוב הזכויות ניתנות לזרים השוהים במדינה עם ויזת עבודה בדיוק כמו לאזרחים, מלבד כמה יוצאות דופן (בדיקות בזמן הריון, לדוגמה, הן ללא עלות לנשים פורטוגליות אך כרוכות בתשלום לזרות).
לפני שיוצאים לרילוקיישן, מומלץ לדאוג לביטוח בריאות עם כיסוי מלא ושירות 24/7 בשפה שאתם שולטים בה. בנוסף, ביטוח בריאות פרטי יאפשר לכם גישה למוסדות רפואה ברמה גבוהה יותר כמו בתי חולים בינלאומיים ומרפאות עם זמני המתנה נמוכים מהמקובל. 

מגורים בפורטוגל 

איפה מתגוררים ישראלים בפורטוגל?

עלות המחיה הנמוכה בפורטוגל היא הדבר העיקרי שהופך אותה לאטרקטיבית כל כך. הנה כמה פרטים על המקומות המומלצים לרילוקיישן.

מגורים בליסבון – רכישת דירה בעיר הבירה ליסבון תעלה כ-5000 אירו (17,000 ש”ח) למטר, זאת בהשוואה ל50-60 אלף ש”ח בתל אביב. השכירות היא בסביבות 650-700 אירו לחודש לדירת שלושה חדרים.
השכונות המומלצות הן באירו אלטו לצעירים, או לפה ו-אביאנדס נובאס למשפחות עם ילדים.

מגורים בפורטו – המחירים בעיר הגדולה הנוספת, פורטו, הם די דומים לליסבון, אם כי הקהילות היהודית והישראלית הן מצומצמות יותר. השכונות המומלצות הן ריברה, פוז דו דורו ואיזור מרכז העיר. 

מגורים בפרברים – אם תבחרו לגור דווקא באזורים כפריים השכירות יכולה לרדת עד 300 אירו לחודש. זוהי אופציה אטרקטיבית אם אתם עובדים מהבית, ונהנים מסביבה שקטה וקרובה לטבע. 

קניות והוצאות נלוות 

המזון הוא איכותי וזול מאוד. כיכר לחם תעלה חצי מהמחיר בארץ, כמו גם גבינות, בשרים וכו’. התושבים המקומיים חיים עם משכורת של 1300 אירו לחודש בממוצע, ונהנים ממערכת חינוך ציבורית חינמית ומערכת בריאות בעלות נמוכה. 

מרכז העיר אבידוס

לימודים בפורטוגל 

אם אתם עושים רילוקיישן לפורטוגל כמשפחה, תשמחו לשמוע שבערים הגדולות קיים היצע רחב של מסגרות חינוך פרטיות לילדים. רוב בתי הספר והגנים הפרטיים הם בינלאומיים, מה שאומר שהלימודים הם באנגלית. החינוך הוא איכותי מאוד, וכמו בתחומים האחרים – העלות היא גבוהה בקנה מידה פורטוגזי, אך נמוכה עבורנו, הישראלים. גן פרטי יעלה כ-400 אירו (שליש מהמחיר של גן פרטי במרכז הארץ), ובית ספר בין  450-550 אירו. שעות הלימודים הן הרבה יותר ארוכות, וכוללות מגוון פעילויות העשרה. לכן, אפשר לוותר על צהרון, בייביסיטר ורשימת חוגים ארוכה.

גם לימודים אקדמאים יכולים להיות חוויה מצויינת בפורטוגל. שלוש האוניברסיטאות המרכזיות נמצאות בערים פורטו, ליסבון וקוימברה. השתיים הראשונות הן מוכרות יותר, ואילו קוימברה היא עיר קטנה יחסית, אך מתאפיינת ברמה אקדמית גבוהה ואווירה סטודנטיאלית צעירה ותוססת. עלות הלימודים היא בין 700-1000 אירו לשנה לסטודנטים זרים. חשוב לציין כי אין הבדל משמעותי בין עלות שכר הלימוד לסטודנטים זרים, לבין עלות שכר הלימוד לאזרחים, וזאת משום שפורטוגל מעודדת לשלב סטודנטים זרים במוסדותיה האקדמיים.
המחירים משתנים לפי תחום הלימודים וסוג המוסד (פרטי או ציבורי). עלויות המחיה, כפי שבטח כבר ניחשתם, נמוכות מאוד. קחו בחשבון שאם תרצו ללמוד באוניברסיטה ציבורית, כנראה שתצטרכו להשקיע לפני כן בלמידת השפה הפורטוגזית על בוריה. באופן כללי, האוניברסיטאות הפורטוגליות נחשבות לבעלות רמה גבוהה במגוון תחומים, ונערכים בהן מחקרים מתקדמים.

רילוקיישן לפורטוגל

אין ספק שפורטוגל היא אחת המדינות בעלות התנאים הטובים ביותר לרילוקיישן, וזהו בדיוק הזמן הנכון לעבור אליה. אבל אסור לשכוח שרילוקיישן הוא תהליך ארוך ומורכב, הכולל היטמעות במקום חדש, היכרות עם שפה ומנהגים זרים ותקופת הסתגלות. מומלץ לעשות כמה שיותר הכנות כבר מהארץ, כדי להפוך את החודשים הראשונים לפנויים ורגועים ככל האפשר. ערכו רשימה מסודרת של כל מה שתצטרכו לקנות, בררו על מערכות החינוך באזור מגוריכם ודאגו לביטוח בריאות מקיף, שיעניק לכם את האפשרות לטיפול רפואי איכותי בסטנדרטים שאנו רגילים אליהם במידה ותזדקקו. 

 

*חברת דיוידשילד עושה את מירב המאמצים כדי להציג מידע מדויק ועדכני, אולם ייתכנו שגיאות ו/או אי דיוקים. יודגש כי המידע הינו בגדר כלי עזר בלבד ואינו מהווה המלצה כלשהי לצורך קבלת החלטות. האחריות הינה על עושה השימוש במידע בלבד. החברה לא תישא באחריות כלשהי בגין הפסד/נזק העשויים להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה.