עם זאת, יש לזכור כי חוקי ההגירה בבריטניה הם נוקשים, הבירוקרטיה היא לא פשוטה והמנטליות המקומית לא תמיד קלה עבורנו. אז  מה כדאי לדעת לפני שעוברים לממלכה המאוחדת? איזה ויזה תצטרכו? איך תמצאו עבודה? ואיפה תגורו? המדריך השלם ממש כאן.

עבודה בבריטניה

שוק העבודה בבריטניה הוא מגוון וכיום אפשרויות העבודה מתרכזות לא רק בלונדון אלא גם בערים מרכזיות נוספות באנגליה, כמו מנצ'סטר וליברפול, וכן בסקוטלנד, ויילס ואירלנד. עבור ישראלים מהגרים ישנן לא מעט אפשרויות – לצעירים פתוחות עבודות דוגמת מכירות בעסקי עגלות ודוכנים הפזורים במרכזי קניות בכל רחבי בריטניה, אבטחה ושמירה, מסעדנות ומלצרות ו/או טיפול בילדים בתור "אופר" אצל משפחה מקומית.  לאוכלוסייה מקצועית פתוחים תפקידים בחברות הייטק גדולות שמרוכזות בעיקר באזור לונדון, וכן בחברות סטראטאפ שמעבירות את פעילותן ללונדון כדי להיות קרובות לשוק האירופי.

אחד היתרונות הגדולים בעבודה בבריטניה הוא השכר, שנחשב לגבוה לעומת השכר בישראל. לצד זה, יש לזכור כי עלויות המחייה בבריטניה הן גבוהות מאשר בישראל, ולכן חשוב לקחת זאת בחשבון כששוקלים רילוקיישן. דבר נוסף שחשוב לזכור: על מנת לעבוד בבריטניה אתם צריכים לדבר ולכתוב באנגלית ברמה גבוהה. 

השלב הראשון בדרך לרילוקיישן הוא למצוא מעסיק, זאת אומרת שאתם צריכים לקבל הצעה לרילוקיישן מחברה ישראלית או מחברה בינלאומית העוסקת בגיוס גלובלי. חשוב לפעול לפי הספר בכל הקשור לחוקיות השהות בבריטניה, ולהשיג ויזה רלוונטית, אישורי עבודה לבן/בת הזוג, שירותי בריאות הולמים, ובמידה ואתם עושים רילוקיישן עם הילדים – איך לבחור את הבית ספר הנכון עבורם. בנוסף, חשוב להתעדכן בחוקים לגבי המיסוי ברילוקיישן, ולהבין אילו גורמים משפיעים על התשלום בזמן המעבר. 

רילוקיישן לבריטניה
מנצ'סטר. רילוקיישן לבריטניה

ניתן לחפש עבודה בשוק הבריטי בכמה דרכים:

פנייה לחברות השמה בבריטניה

בבריטניה יש חברות השמה גלובליות, שפועלות לפי תחומים. כדאי לפנות לחברה מתאימה לפי סוג העבודה שאתם מחפשים. חברות ההשמה הרציניות דואגות לעובדים שלהן לוויזה, מגורים מסודרים וקרובים למקום העבודה, כסף ראשוני ועוד. 

לוחות דרושים ברשת ואפליקציות

ישנם לא מעט לוחות דרושים אינטרנטיים בהם ניתן למצוא עבודות וכן אפליקציות לחיפוש עבודה שמתמקדות במשרות בבריטניה:

רשתות חברתיות

מבין הרשתות החברתיות לינקדאין היא פלטפורמה מצוינת לחיפוש עבודה בבריטניה. בנוסף, בפייסבוק יש לא מעט קבוצות ייעודיות לחיפוש עבודה בחו"ל עבור ישראלים, חלקן מתעסקות ספציפית בבריטניה/אנגליה/לונדון. 

סוגי ויזות (אשרת שהייה, ויזת עבודה, ויזת סטודנט) לבריטניה

על מנת שתוכלו להתגורר באופן חוקי בבריטניה אתם זקוקים לאשרה מתאימה. כיום, לאחר פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, בקשות לאשרת עבודה נבחנות על ידי שיטת ניקוד חדשה של הממשלה הבריטית, שמטרתה להקטין באופן משמעותי את מספר העובדים הזרים בממלכה. על פי השיטה החדשה, גם בעלי אזרחות אירופאית נדרשים להוציא אשרת עבודה ככל אזרח זר אחר. 

בבריטניה יש מספר סוגי ויזות המאפשרות שהייה קבועה. להלן הבולטות שבהן:

ויזת עבודה – Tier 2 General

מדיניות ההגירה הבריטית מאפשרת לעסקים מקומיים לגייס עובדים זרים מומחים בתחומם, אך עליהם להוכיח את נחיצותם ותרומתם למשק המקומי. ויזה מסוג זה מאפשרת לעבוד אצל מעסיק ספציפי שביקש עבורכם את האשרה. על מקום העבודה להוכיח לרשויות כי לא נמצא עובד בריטי או אירופי מתאים לתפקיד טרם קיבלתם את הצעת העבודה. 

ויזת עבודה – Tier 2 Intra Company Transfer Visa

 ויזה זו מתאימה לחברות גלובליות בעלות שלוחה בבריטניה, המעוניינות לגייס עובדים ממדינה אחרת. גם במקרה זה על מקום העבודה להוכיח כי לא נמצא עובד מקומי מתאים לתפקיד. מחזיק בוויזת עבודה זו לא יוכל להגיש בקשה למעמד של תושב קבע בסיום התקופה.

ויזת סטודנט – Tier 4 General  

על מנת לקבל אשרת סטודנט וללמוד בבריטניה עליכם לדאוג להתקבל לקורס או ללימודי תואר באחת מהאוניברסיטאות המקומיות. לאחר מכן יהיה עליכם להוכיח כי ביכולתכם לעמוד בהוצאות שכר הלימוד והמחייה עבור שנת הלימודים הראשונה, ולעבור מבחן באנגלית אקדמית. תוקף ויזת סטודנט היא לתקופת הלימודים בלבד. 

ארמון ווסטמינסטר לונדון
ארמון ווסטמינסטר לונדון

החיים בבריטניה

השלב הראשון לאחר קבלת האשרה ואישור הרילוקיישן הוא מציאת דירה למגורים. מומלץ להתחיל את החיפוש אחר דירה עוד מהארץ (חיפוש באינטרנט, התייעצות עם ישראלים אחרים בקבוצות ייעודיות בפייסבוק, הפעלת מתווכים) ולהתחיל ללמוד ולהכיר את האזור שבו אתם אמורים להשתקע. כדאי לקחת בחשבון כמה פרמטרים: מרחק נסיעה ממקום העבודה, פקקים ועומסי תנועה, חנייה באזור הבית והעבודה, תחבורה ציבורית מהבית לעבודה. 

הקהילה היהודית בבריטניה מונה כיום למעלה מרבע מיליון איש, מתוכם כמה עשרות אלפי ישראלים. הקהילות היהודיות הגדולות בבריטניה נמצאות בלונדון, מנצ'סטר, לידס, ברמינגהאם, ליברפול, ברייטון גייטסהד. בסקוטלנד רוב הקהילה היהודית נמצאת בגלזגו ואדינבורו. במידה וקירבה לקהילה היהודית חשובה לכם – כדאי לבדוק מהם האזורים הנחשבים וסביר להניח שבאזורים אלה גם תמצאו מסעדות כשרות, מרכולים שמוכרים מוצרי מזון כשרים ואפילו מוצרים מישראל. 

אם אתם אמורים לעבוד בלונדון, כדאי לנסות להתרחק מעט ממרכז העיר, שם המחירים מרקיעי שחקים. התחבורה הציבורית בלונדון נוחה מאוד, ולכן כדאי לקחת בחשבון נגישות ממקום המגורים. 

כמעט בכל רחבי לונדון יש שכונות טובות, אך רוב היהודים/ישראלים מתגוררים בשכונות בצפון לונדון, כמו: פינצ'לי (Finchley), בארנט ((Barnet, גולדרס גרין ((Golders Green, הנדון Hendon)), המפסטד גרדן סאברב (Hampstead Garden Suburb), מיל היל (Mill Hill) וראדלט (Radlett). גם בדרום לונדון יש קהילה יהודית, באזור סארי. שכר דירה לבית עם 3 חדרי שינה נע בין 2,000-3,000 פאונד לחודש, אך כמובן שגובה השכירות תלויה באזור המגורים. אתרים מומלצים לחיפוש מגורים: rightmove ו-zoopla. בנוסף, ישראלים רבים עוברים לדירה זמנית (למשל דרך Airbnb) עד מציאת מגורי קבועים, ובמהלך תקופה זו, במידה ויש ילדים הם נמצאים בבית ולא יכולים ללכת למסגרות. 

רילוקיישן משפחתי לבריטניה

במידה ואתם מתכננים לעשות רילוקיישן עם המשפחה, כדאי לקחת בחשבון גם את אתגרי ההסתגלות של הילדים לחיים בבריטניה. התרבות הישראלית שונה באופן מהותי מהתרבות והמנטליות הבריטית, ולילדים (גדולים בעיקר) לוקח זמן להסתגל למצב החדש. למשל אם בישראל הילדים רגילים לחזור מבית הספר וללכת לחבר או להיפגש אחה"צ עם חברים בגינה, בחברה הבריטית הכל יותר מרוחק ומאופק, אין את החופש שאליו אנו רגילים, ומפגשים חברתיים נקבעים לפחות שבוע מראש.

גם בתי הספר הם שונים מכל מה שאנו מכירים, כולל מדים שהילדים נדרשים ללבוש, כללים ברורים ומשמעת קפדנית, אך לצד זה חווית חינוך שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים בישראל.  לפני המעבר, חשוב לבדוק את אפשרויות החינוך באזור המגורים וגם לקבל עם עצמכם החלטה – האם תרצו לשלוח את הילדים לבתי ספר עם עוד ילדים יהודים/ישראלים, או שזה פחות רלוונטי עבורכם. 

חשוב לדעת: על מנת לרשום את ילדכם לבתי ספר בלונדון עליכם לתת כתובת מגורים קבועה בעיר, כולל מסמכים שמוכיחים זאת.

ילדים בבית ספר בריטי
ילדים בבית ספר בריטי

ביטוח רפואי בבריטניה

בבריטניה פועלות גם מערכת בריאות ציבורית (NHS) וגם מערכת בריאות פרטית. מערכת הבריאות הציבורית, בדומה לשירותי הבריאות בישראל, מעניקה שירותים לאזרחי בריטניה (הזכאים הם תושבים המתגוררים לפחות שנה במדינה, סטודנטים מעל 6 חודשים ובעלי אשרת עבודה בריטית) שמפרישים אחוז מהכנסותיהם עבור ביטוח בריאות זה. 

מערכת הבריאות הציבורית הבריטית נחשבת לטובה, אך יש בה לא מעט חסרונות בעיקר בשל מחסור בכוח אדם, למשל: זמני המתנה ארוכים והצורך לבקר אצל רופא משפחה על מנת לקבל הפנייה לרופא מומחה. 

רבים מהישראלים שמגיעים לרילוקיישן בבריטניה אינם מסתמכים על שירותי הבריאות הציבורית בלבד ומעדיפים שלא להתפשר בכל הקשור לבריאות משפחתם, ולכן דואגים לרכוש ביטוח בריאות פרטי המותאם לשהייה ארוכה במדינה. פוליסת בריאות מסוג זה מאפשרת קבלת שירותים רפואיים באופן שוטף, ללא תורים ארוכים ובלי הצורך להמתין לביקור אצל רופא משפחה על מנת להגיע לבדיקה של רופא מומחה.

יחד עם זאת עליכם לקחת בחשבון שפוליסות הבריאות הפרטיות המקומיות לא מכסות הרבה מההוצאות שאתם רגילים לקבל בישראל. בין אלה בדיקות בהריון והוצאות אשפוז בלידה, שיכולות להגיע לעשרות אלפי פאונד. במובן זה תמצאו גם פערים בתפיסות לגבי רפואה (בישראל למשל יש הרבה יותר בדיוקת) בהריון, וכן לגבי רפואת ילדים. מומלץ בהקשר זה להבטיח פוליסת ביטוח בריאות לרילוקיישן  של דיוידשילד, שתספק לכם גם את כל הכיסויים, גם מענה במוקד בעברית וגם אפשרויות נרחבות יותר לבחירת רופא.