עבודה בארצות הברית 

כשחולמים על הגירה לארצות הברית או פשוט מפנטזים על רילוקיישן לארצות הברית, יש בראש ובראשונה להבין במה נעסוק עם הגיענו ליעד. בארצות הברית ישנו מגוון עצום של תחומים הצמאים לעובדים ובכלל זה תחום האבטחה, השיווק, המחשוב, הרפואה, המכירות ועוד.

בקשה לויזה לארצות הברית
מעבר לארצות הברית

לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד העבודה האמריקאי, המשכורת השנתית הממוצעת של גברים בארצות הברית (ברבעון הראשון של 2020) עמדה על 55,432 דולר והמשכורת השנתית הממוצעת של נשים עמדה על 44,564 דולר. כמו כן ניתן לראות בבירור שבארצות הברית עובדים בעלי השכלה, מרוויחים הרבה יותר מעובדים ללא השכלה: ברבעון הראשון של 2020 השכר השנתי החציוני של עובדים שלא השלימו 12 שנות לימוד עמד על 31,668 דולר. לעומת זאת השכר השנתי החציוני של עובדים בעלי תואר ראשון לפחות עמד על 72,020 דולר. כדי לאתר משרה מתאימה לפני המעבר, ניתן להיעזר באתרים הבאים:

לאחר שהרחבנו מעט על אפשרויות התעסוקה בארצות הברית, עלינו להבין אילו ויזות יאפשרו לנו לעבוד באופן חוקי לחלוטין, מבלי להסתבך חלילה עם רשויות החוק – כיצד מוציאים אשרת עבודה, אילו סוגי ויזות מתאימים למשלח היד הרלוונטי והיכן ניתן למצוא את המידע העדכני ביותר בנוגע לדרישות ולתנאים הרלוונטיים לוויזות השונות שמתאימות לישראלים המעוניינים לעשות רילוקיישן לארצות הברית?

ויזות

כל אזרח זר שמעוניין להיכנס לארצות הברית, מחויב להחזיק בוויזה הרלוונטית אליו באופן אישי, כשאת הוויזה יש להוציא לפני שעוזבים את ישראל. יש לציין כי ישנם מספר סייגים לכלל הבסיסי הזה. כך לדוגמה, ישראלים המחזיקים בדרכון פורטוגלי, יכולים להיכנס לארצות הברית ללא ויזה. עם זאת, גם אלו שיכולים להיכנס באופן חופשי לארצות הברית, לא רשאים לעבוד במדינה ללא אשרה מתאימה.

כעת נספק הסבר קצר על מספר ויזות הרלוונטיות עבור ישראלים המעוניינים לעשות רילוקיישן לארצות הברית, כשסך הכול הוויזות לארצות הברית נחלקות לשש קטגוריות: תיירות וביקור, לימודים, עסקים, הגירה, עבודה וקטגוריה שישית הכוללת תת-קטגוריות נוספות (עובדי דת, איחוד משפחות פליטים, דיפלומטיה ועוד). כדי לקבל את התמונה המלאה ולהבין באילו תנאים יש לעמוד כדי לקבל את סוגי הוויזה השונים, יש לגלוש לאתר הרשמי של ממשלת ארצות הברית, בלינק הזה.

  •  Temporary worker visa

ארצות הברית מציעה מניפה שלמה של ויזות המיועדות עבור עובדים זמניים שלא מעוניינים להשתקע לצמיתות בארצות הברית. חשוב מאוד להדגיש כי לאזרח ישראלי אין אפשרות להגיש בקשה לקבלת Temporary worker visa, לפני שהמעסיק שמעוניין להעסיק אותו, מקבל אישור רשמי להעסקתו מה-USCIS (U.S Citizenship and Immigration Services). להלן הסברים על מספר סוגי ויזות בקטגוריה הספציפית הזו:

  • O – ישראלי שיעלה בידו להוכיח כי הגיע להישגים יוצאי דופן בתחומים כמו מדע, אמנות, חינוך, עסקים או ספורט, יכול להגיש בקשה לקבלת ויזה מסוג O. הוויזה מיועדת עבור Individual with Extraordinary Ability or Achievement וכן עבור ישראלים שתומכים באזרחים שמציגים הישגים או יכולות יוצאי דופן בתחום העיסוק שלהם.
  • H-18 – זוהי אחת הוויזות הפופולאריות ביותר בקרב ישראלים שמעוניינים לעשות רילוקיישן לארצות הברית. ויזה זו באה לעולם ב-1990, במטרה להקל על מעסיקים להעסיק אזרחים זרים המחזיקים ביכולות גבוהות בתחומים שבהם ישנו מחסור בכוח אדם בארצות הברית.
  • P-3 – סוג זה של ויזה מתאים עבור ישראלים המעוניינים להגיע לארצות הברית כדי להופיע, להדריך או לאמן, כל עוד תחום העיסוק שלהם הוא ייחודי לתרבות שלנו. הכוונה היא לביטוי תרבותי שהינו ייחודי לחברה, ללאום, למדינה ועוד. כך לדוגמה, הוויזה הספציפית הזו ניתנה לאחרונה למדריך בעל ניסיון עשיר בקרב מגע: כיוון שקרב מגע מזוהה במידה רבה עם ישראל, היה באפשרותו להשיג את הוויזה הנכספת.
ויזה לארצות הברית
ויזה לארצות הברית
  • Student Visa

ויזת סטודנט נמצאת בקטגוריית "Study & Exchange" ומיועדת עבור כל מי שמעוניין להגיע לארצות הברית למטרות לימודים. ישראלים שמעוניינים ללמוד בקולג', אוניברסיטה, בית ספר תיכון, בית ספר יסודי פרטי או מוסדות לימודיים מסוגים אחרים, צריכים להשיג ויזת סטודנט מסוג F. לעומת זאת ישראלים שמעוניינים ללמוד בבית ספר מקצועי או במוסדות לימודיים שאינם מוגדרים כ"אקדמיים" (nonacademic), צריכים להשיג ויזת M. במקרים שבהם מדובר בלימודי פנאי או בקורסים קצרים בלבד, יתכן שהוויזה המתאימה יותר היא ויזת B, מקטגוריית "Visitor Visa".

ביטוח רפואי לרילוקיישן בארצות הברית

ביטוח רפואי הוא בין הנושאים החשובים ביותר שצריכים להעסיק כל ישראלי שמעוניין לעשות רילוקיישן לארצות הברית. בניגוד לישראל, כאן ביטוח רפואי הוא לא עניין של בחירה אלא חובה מבחינת החוק, בארצות הברית עדיין חיים מיליוני אזרחים ללא ביטוח בריאות בארה"ב או עם ביטוח בריאות שמבטיח כיסוי חלקי בלבד. כפועל יוצא מכך, נכון להיום אמריקאים רבים חיים בחשש מתמיד מפני החשבון שעתיד להגיע לאחר שביקרו אצל רופא מומחה או בבית חולים ואין זה סוד שהוצאות רפואיות הן הגורם המרכזי לפשיטות רגל בארצות הברית.

כיוון ששירותי הרפואה בארצות הברית יקרים כל כך וכיוון שמערכת הרפואה מנהלת אינטראקציה מורכבת מאין כמוה עם חברות הביטוח, ישנה חשיבות עליונה לרכוש פוליסת ביטוח מחברה אמינה המתמחה במתן פתרונות ביטוח לישראלים שעושים רילוקיישן לארצות הברית. במסגרת הרכבת הפוליסה יש לשים לב לגובה ההשתתפות העצמית, למידת הגמישות (מבחינת אזורי השירות למשל), לסטטוס הזכויות הרפואיות בישראל לאחר המעבר, למוניטין של רשת ספקי הבריאות שנמצאת בהסדר עם חברת הביטוח ועוד.

טיפול רפואי ארצות הברית
טיפול רפואי בארצות הברית

החיים בארצות הברית

  • מגורים בארצות הברית

בארצות הברית חיים כיום כמה מאות אלפי ישראלים, כשרובם הגדול מתגורר בניו יורק, קליפורניה, פלורידה וניו ג'רזי. עם זאת, נכון להיום ניתן למצוא ישראלים בכל המדינות שמרכיבות את הפדרציה. בחירת המדינה ואזור המגורים היא בין ההחלטות החשובות ביותר שיש לקבל, כשבין השאר חשוב להתייחס לתנאי האקלים, יוקר המחיה, שיעורי הפשיעה, משך הזמן שנצטרך לבלות מדי יום בתחבורה הציבורית או ברכב הפרטי, איכות בתי הספר ועוד.

כיוון שמדובר ב"ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" גם בכל הקשור למגורים, ההמלצה הטובה ביותר היא לאפיין את הצרכים, הרצונות והשאיפות באופן מדויק ומפורט ורק לאחר מכן לחפש את האזור המתאים ביותר. זאת במקום ללמוד על האזורים ולחזור אחורה לצרכים ולדרישות. כאשר נדע מה אנחנו בדיוק מחפשים, מה הם הדברים החשובים לנו ביותר ועל אילו אנחנו מוכנים לוותר, נוכל להבין היכן למקד את החיפושים ואילו אזורים ניתן לשלול מראש.

  • לימודים בארצות הברית

ההמלצה בנוגע להגדרת הצרכים בשלב הראשון, תקפה גם בכל הקשור לבחירת בתי הספר. זאת כיוון שישנו מגוון רחב של סוגי בתי ספר בארצות הברית ולכן יש בראש ובראשונה להבין באיזה סוג של מוסד לימודי אנחנו מעוניינים שהילדים שלנו יתחנכו. כך לדוגמה יש להבין האם אנחנו מעוניינים שילמדו בבית ספר פרטי עם כיתות קטנות שמבטיח יחס אישי ואם התשובה חיובית, עלינו להבין האם יש באפשרותנו לממן את הלימודים שעלותם יכולה להגיע לעשרות אלפי דולרים בשנה.

לאחר שנאפיין את הרצונות, הדרישות והצרכים, נוכל להמשיך לשלב הבא, הכולל התעמקות בסוגי בתי הספר השונים שפועלים בארצות הברית ובכלל זה charter schools, שהינם בתי ספר קטנים במימון ממשלתי שנהנים מאוטונומיה מוחלטת בכל הקשור לניהול התקציב או בחירת המטרות החינוכיות, magnet schools, הדוגלים במפגשים של תלמידים מרקעים שונים ובהתמקדות על נושאי לימוד ספציפיים כמו שפות זרות או אמנות ועוד.

כדי לקבל מידע, ייעוץ והכוונה בנוגע לבתי הספר המתאימים ביותר לילדים של ישראלים שעומדים לפני רילוקיישן לארצות הברית, ניתן לגלוש לאתר של Great! Schools, בלינק הזה.

רילוקיישן לארצות הברית עם המשפחה

ישראלים רבים מעידים שהמעבר לארצות הברית הוא הצעד החכם ביותר שעשו בחייהם. עם זאת, הגירה היא תהליך מורכב ורצוף אתגרים וחשוב להבין כי מדובר על מסע שדורש לא מעט סבלנות, כוחות נפשיים ונכונות להשקיע מאמצים רבים. על אחת כמה וכמה כשמדובר במעבר של משפחה עם ילדים. למרות כל זה, תכנון מוקדם ומחושב, הסתמכות על מומחים וקבלת החלטות בכובד ראש, יאפשרו לנו ליהנות מנחיתה רכה ככול האפשר ולהתחיל את החיים החדשים בארצות הברית ברגל ימין.