מהי יעילות חיסון הקורונה?

שאלת השאלות נוגעת כמובן לרמת היעילות של החיסון נגד קורונה והתשובה לשאלה היא שהן החיסון של חברת פייזר והן החיסון של מודרנה, נמצאו כיעילים בצורה בלתי רגילה. למעשה לפי הידוע לנו כיום מהמחקרים שבוצעו בחברות הענק, רמת היעילות של שני החיסונים היא כ-95% במניעת הדבקה.

יש לציין בהקשר זה שכל המחקרים שבוצעו במטרה לברר מהי היעילות של החיסונים השונים, נמשכו חודשים ספורים בלבד. לאור זאת, לא ניתן בוודאות האם ההגנה נשמרת לאורך זמן ארוך יותר. אם בהמשך יתברר שההגנה החיסונית אינה נשמרת לאורך זמן רב, יתכן שבעתיד יהיה צורך להתחסן פעם נוספת או מספר פעמים נוספות.

חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה

ממה מורכב חיסון הקורונה?

נגיף הקורונה עושה שימוש במעטפת מיוחדת של חלבונים במטרה לחדור לתאים בגוף החולים. חלבונים אלה נקראים ספייק והחיסונים מעודדים את הגוף שלנו לייצר את אותם חלבוני ספייק. כאשר הגוף מייצר את החלבונים, מערכת החיסון יכולה להכיר אותם ולזהות אותם במהירות במקרה של הדבקה. כדי שהגוף יוכל לייצר את החלבונים, נעשה שימוש בחומר גנטי הנקרא mRNA או רנ"אשליח.

זהו למעשה המתכון המשמש את הגוף לייצור של חלבונים. במקרה הזה, המתכון נלקח מנגיף הקורונה ובאופן הזה מספקים לגוף את המידע הדרוש לו כדי לייצר את חלבוני הספייק. יש רק להדגיש שהחיסון לא משפיע בשום צורה או אופן על החומר הגנטי האנושי, שנמצא בגרעין התא ואינו בא במגע עם החומר הגנטי הנגיפי.

לו היו מזריקים את מולקולת ה-mRNA ישירות לגוף, היא הייתה מתפרקת במהירות. לכן עוטפים אותה בבועיות שומניות זעירות, המספקות לה הגנה. השבריריות של המולקולה מחייבת לשמור את החיסונים בהקפאה שכן בטמפרטורת החדר ואפילו בקירור, הן נהרסות במהירות רבה מאוד.

מתחסנים נגד הנגיף
מתחסנים נגד הנגיף

מהי רמת הבטיחות של חיסון הקורונה?

החיסונים שפותחו על ידי מודרנה ופייזר, עברו את כל השלבים שכל חיסון באשר הוא צריך לעבור בטרם יאושר לשימוש. למרות זאת, רבים בקרב הציבור הרחב הביעו חשש מפני החיסונים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שפיתוח של תרופה או חיסון נמשך בדרך כלל לא מעט שנים. לעומת זאת חיסוני הקורונה, פותחו תוך פחות משנה. אך האמת היא שהאצת התהליכים שהיו דרושים לפיתוח ואישור החיסונים, לא הייתה תוצאה של דילוג על שלבים "עיגול פינות".

כך לדוגמה, ניתן היה לחסוך הרבה מאוד זמן בשלב המחקר והפיתוח הודות לכך שהידע שעליו מבוססים החיסונים, היה קיים עוד בתחילת הדרך.: המדענים ידעו שחלבוני הספייק הם היעד העיקרי שיש לתקוף כדי למנוע מחלה, הרצף הגנטי של הנגיף היה ידוע בשלב מוקדם מאוד וגם הטכנולוגיה שעליה מבוססים החיסונים, כבר הייתה קיימת. כמו כן במקום לערוך ניסויים בבעלי חיים ורק לאחר מכן לעבור לניסויים בבני אדם, שני השלבים בוצעו במקביל.

יש גם להבין שתהליכי הפיתוח של תרופות חדשות נמשכים שנים ארוכות בין השאר בשל סחבת בירוקרטית וכן בשל העובדה שיש לגייס משאבים כספיים רבים. כמו כן כל תרופה עוברת שלבים רבים של פיתוח, כשבין שלב לשלב יש לבחון את הממצאים, להעריך את המידע שהתקבל ולהחליט האם בכלל יש טעם לעבור לשלב הבא. מעבר לכך, גיוס המתנדבים לניסויים בדרך כלל נמשך תקופה ארוכה ואפילו מספר שנים. במקרה הזה, חברות התרופות לא היססו להשקיע משאבים עצומים מראש, מבלי להתעכב בין שלב לשלב ולא התקשו כלל למצוא מתנדבים.

אם לא די בכך, נציין עוד שבדרך כלל מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) דורש שני ניסויים עוקבים של שלב 3 המבוצע על אוכלוסיית נחקרים רחבה (כשמדובר בתרופות המיועדות לאוכלוסיות גדולות). זאת כיוון שהניסויים אמורים לאשש את התוצאות זה של זה. במקרה של החיסונים לקורונה, הוחלט לגייס מראש כמות הרבה יותר גדולה של נבדקים בהשוואה לכמות שנהוג לגייס במחקרים שבהם בוחנים את רמת היעילות של תרופות סטנדרטיות. ה-FDA החליט לוותר על ניסוי נוסף בין השאר כיוון שהעובדה ששתי החברות הציגו יעילות של 95% וששתיהן השתמשו בטכנולוגיה דומה, לא הייתה יכולה להיות מקרית. אלו הם רק חלק קטן מכל מה שאפשר לתהליכי הפיתוח והאישור להיות מהירים כל כך.

מתמגנים נגד הקורונה
מתמגנים נגד הקורונה

מהן תופעות הלוואי של החיסון?

תופעות הלוואי האפשריות של החיסון נגד קורונה נחשבות לקלות מאוד וכוללות בעיקר כאב ואדמומיות באזור ההזרקה, עייפות, כאבי ראש וצמרמורות, חולשה, כאבי מפרקים וכאבי שרירים וכן יתכנו גם הגדלה של קשריות הלימפה ועליית חום. כל התופעות האפשריות הנ"ל מופיעות בשכיחות גבוהה יותר אחרי ההזרקה השנייה ובדרך כלל חולפות מאליהן תוך יום עד יומיים מההזרקה.

איך ניתן חיסון הקורונה?

שני החיסונים הזמינים כיום ניתנים בשתי זריקות, כשבין זריקה לזריקה יש להמתין 21 ימים. החיסון מוזרק לשריר הזרוע וההזרקה כרוכה בכאב קל בלבד.

מהי הזמינות והמדיניות של קבלת החיסונים לפי מדינה?

בעולם מושלם, כל מדינה הייתה יכולה לחסן את התושבים שלה תוך ימים ספורים בלבד. הבעיה היא שמבצע חיסונים רחב היקף הוא לא עניין של מה בכך. מעבר לכך שיש לשנע ולשמור את החיסונים בהקפאה, המדינות השונות לא יכולות לרכוש כמה חיסונים שרק ירצו כיוון שכמות החיסונים אינה אינסופית וישנו אף חשש שחברות התרופות לא יוכלו לייצר את החיסונים בקצב הנדרש. לאור זאת, מקבלי ההחלטות במדינות השונות צריכים לבצע תעדוף ולהחליט אילו אוכלוסיות צריכות לקבל את החיסון ראשונות.

מובן שישנו הבדל משמעותי גם בכמות החיסונים שכל מדינה הצליחה להשיג ומעבר לכך, חשוב לזכור שמדובר במצב דינמי מאוד. כך לדוגמה, מדינת ישראל נכון לאמצע חודש ינואר (2021), היא בין המדינות המובילות בעולם בשיעור ההתחסנות, כשראשוני המתחסנים כבר הספיקו לקבל את הזריקה השנייה. למעשה נכון לכתיבת שורות אלה, למעלה מחמישית מהאוכלוסייה בישראל כבר קיבלה את החיסון הראשון. אך קחו בחשבון שבהחלט יתכן מצב שבו מסיבה כזו או אחרת, מבצע החיסונים הגדול בתולדות המדינה יסבול מבעיות שונות לאורך הדרך.

באוסטרליה ובמספר מדינות נוספות לעומת זאת, לא זו בלבד שמבצע החיסונים טרם החל אלא שישנן מדינות שכלל לא טרחו לרכוש חיסונים. זאת כיוון שבמדינות מסוימות הצליחו לעצור את התחלואה כבר בשלב מוקדם. הכוונה היא למשל למדינות כמו ניו זילנד, יפן וטייוואן. כדי להבין מהי מדיניות החיסונים במדינה הספציפית שבה אתם חיים, באפשרותכם לגלוש לאתר הזה.

ההטבות של קבלת חיסון הקורונה

בדיוק כפי שמדיניות החיסונים דינמית מאוד, כך גם רשימת ההטבות שצפויים לקבל המתחסנים אינה סופית. במדינת ישראל לדוגמה, המתחסנים יוכלו לקבל דרכון ירוק, שיקנה להם זכויות מיוחדות. בגרמניה לעומת זאת, ככול הנראה יוחלט שלא לתת הטבות מיוחדות למתחסנים שכן לפי שר הפנים הגרמני, יחס מיוחד למחוסנים, יפלג את החברה. עם זאת, ישנן לא מעט הטבות שלא יתקבלו מהמדינות השונות אלא מהחיסון עצמו. הנה כמה מהחשובות שבהן:

  • חיסון הקורונה הוא האמצעי המבטיח ביותר שיאפשר לנו לשוב לחיי שגרה.

  • חיסון הקורונה הוא הדרך הבטוחה ביותר לסייע לגוף לפתח הגנה מהנגיף.

  • החיסון מאפשר לנו להגן על אוכלוסיות בסיכון כמו קשישים, חולים הסובלים ממחלות שונות במערכת הנשימה ועוד.

  • חיסון הקורונה הוא כלי הנשק החשוב ביותר שיש בידינו כיום במלחמה במגפה.

חיסון נגד קורונה לסיכום

החשש מפני החיסונים נגד מחלת הקורונה מובן בהחלט, בין השאר בשל המהירות שבה פותחו ואושרו וכן בשל הטכנולוגיה הלא מוכרת, שכדי להבין אותה באמת נדרש לא מעט ידע בביולוגיה מולקולרית. למרות כל זה, הן החיסון של חברת פייזר והן החיסון של חברת מודרנה, עברו את כל השלבים הדרושים לקבלת אישור, שניהם נמצאו יעילים מאוד ובנוסף נחשבים לבטיחותיים מאוד.

החיסונים הם נכון להיום האור בקצה המנהרה והאמצעי היחיד שיאפשר לנו לשוב לעולם שהכרנו לפני פרוץ המגפה. מעבר להשפעה של החיסון על חיי המחוסנים, החיסון הוא בעל השפעה אדירה על העולם כולו, כשעם כל מחוסן, היכולת שלנו להתגבר על המגפה הולכת וגוברת. בין אם אתם נמצאים כעת בארצות הברית ובין אם אתם ברילוקיישן עם המשפחה בסינגפור, גרמניה או כל מקום אחר, זה הזמן לברר מהי מדיניות החיסונים במדינה שבה אתם חיים ולמהר לקבוע תור בהקדם האפשרי.