עבור מי שהחליטו לעשות רילוקיישן לבד או רילוקיישן עם המשפחה יש רשימה אינסופית של סידורים והכנות. בשנה החולפת, עם פרוץ מגיפת הקורונה, התווספו לערימה הזאת עוד כמה וכמה שיקולים. ממצב מערכת הבריאות במדינת היעד, דרך ביטוח ועד שגרת הלימודים מרחוק בבית הספר המקומי – אלה הבדיקות שחייבים לעשות לפני שיוצאים לדרך.

קורונה ביעד

מה עובר על המדינה במהלך המגפה: אז האם מצב התחלואה נמצא תחת שליטה או לא? איך הממשלה מתנהלת אל מול המשבר? זה הזמן גם לבדוק מה איכות מערכת הבריאות במדינת היעד, ומה אפשרויות הטיפול בכם במקרה וחלילה תחלו.

מה מצב הנדבקים: אם נכון להיום מצב הנדבקים נמצא בעלייה, ייתכן כי כדאי להמתין מעט עם המעבר. לעומת זאת אם כמו בסין, מצב הנדבקים קטן ויציב, אפשר להמשיך בתהליך. זכרו שבימינו יש הרבה אפשרויות של עבודה/לימודים מרחוק, ואפשר לבחור טיימינג נוח למעבר.

מה מדיניות הבידוד לנכנסים למדינה: האם כשתגיעו למדינה תצטרכו להשאר בבידוד במשך שבועיים? ואם כן, האם זה יהיה בבית או במלונית? תשובות לשאלות האלה קריטיות לתכנון החודש הראשון של הרילוקיישן שלכם, שהוא גם ככה מורכב ועמוס. בנוסף, אם תרצו לאתר מקום מגורים על ידי סיור מקדים ביעד, ייתכן שלא תוכלו לעשות זאת – וכדאי לבדוק חלופות.

מגבלות תנועה: מה מצב המגבלות הנוכחיות במדינה? האם יש סגר לילי או אפילו סגר כללי? האם אפשר להגיע בקלות ממקום למקום או שישנם אזורים סגורים.

תחבורה ציבורית: האם התחבורה הציבורית פועלת במקום אליו אתם עוברים? ואם כן באיזו מתכונת? עבור מי שמתכננים מעבר לאחת מהערים האירופאיות הגדולות, תחבורה ציבורית היא אמצעי התחבורה המועדף, וכדאי לדעית באיזה אופן תהיו מוגבלים.

פעילות אתרי תיירות ומסעדות: האם אתרי התיירות והמסעדות במקום פתוחים? ואם כן, באיזו מתכונת ובאילו שעות? לעתים מסעדות ובתי קפה נותרים פתוחים אבל עד שעה מסוימת, לכן יש לדאוג להגיע אליהם בזמן הנכון. זכרו שבשבועות הראשונים לא בהכרח תגורו בבית הקבע שלכם, ותצטרכו לאכול איפשהו.

גבר עובר בשדה תעופה

סוגיות של מגורים

מיקום המגורים: בדקו שאתם בוחרים דירה במקום שאפשר לשלוח אליו מזון ומוצרים אחרים בקלות, במידה ותצטרכו להיות בבידוד או בזמן סגר.

ישראלים: כדאי לבדוק האם יש ישראלים נוספים באזור אליו אתם עוברים. דווקא בעיתות משבר עולמי, אנשים מרקע משותף יכולים לנחם ולעזור יותר מאשר מקומיים. מומלץ גם להחזיק אצלכם את פרטי הקונסוליה/השגרירות הישראלית ביעד למקרה חירום.

עבודה

יציבות מקום העבודה: אם שלחו אתכם מטעם העבודה כדאי לוודא מה יציבות הסניף שאתם טסים אליו, ומה עבר עליו בזמן הקורונה. האם אנשים רבים פוטרו? אם כן, האם מדובר בעובדים מהתחום שלכם? לא כדאי לעשות את המאמץ הגדול של מעבר ליעד אם ההכנסה שלכם לא בטוחה.

חוזה: כדאי לדאוג שיהיו בחוזה עם מקום העבודה סעיפים שמכסים אתכם בעקבות הקורונה, שלא תצאו קרחים מכאן ומכאן מייד לאחר המעבר למקום המגורים החדש. בדקו את מדיניות תשלום ימי בידוד/סגר/עבודה מהבית ועוד.

עבודה מרחוק: מה מדיניות מקום העבודה לגבי עבודה מרחוק? האם מספקים לעובדים מחשבים וציוד נוסף לעבודה מהבית, או שאולי ההעדפה היא להגיע למשרד?

שוק העבודה: אם אתם טסים בלי שמחכה לכם עבודה במדינת היעד, חשוב לבדוק את שוק העבודה באזור, האם ישנה דרישה לעובדים בתחום שלכם? זכרו שהעולם נמצא במשבר כלכלי לא פשוט, וכדאי שתבטחו את עצמכם.

ילדים

לימודים: חשוב לבדוק האם הלימודים במדינה אליה אתם עוברים מתקיימים וכן האם הם מתקיימים בבתי הספר או בלמידה מרחוק. במידה ומדובר בלמידה מרחוק, חשוב לבדוק איך הם מתנהלים. בעיקר עבור ילדים צעירים הקליטה לבית ספר בשפה זרה לא פשוט, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בלימודים מרחוק. קשר עם בית הספר הוא צעד ראשון להבטחת קליטה קלה.

הנחיות ייחודיות: האם יש הנחיות מיוחדות לילדים בכל הנוגע לעטיית מסיכה או לריחוק חברתי? שימו לב שברוב מדינות העולם ילדים נדרשים למסיכה מגיל שנתיים.

בייביסיטר: במידה ומדובר בילדים קטנים ויש צורך בבייביסיטר או מטפל/ת, חשוב למצוא אדם שסומכים עליו גם בטיפול בילדים אבל גם מבחינה הגיינית ומבחינת שמירה על ההנחיות, בכדי שלא תחשפו לנגיף דווקא "מבית".

Ready to write. Young female smiling teacher and pupil standing at blackboard, pupil is going to write on blackboard.

רפואי

כיסוי: וודאו שהביטוח הרפואי מכסה הכל. שהתוכנית כוללת ביקורי רופא, בדיקות שגרתיות, אשפוז, בדיקות לילדים, ניתוחים והשתלות, אך גם כל מה שנוגע לתחלואה בקורונה. בין אם מדובר בתסמינים קלים או חס וחלילה באשפוז.

חיסון: האם כבר הגיע החיסון למדינה אליה אתם עוברים? מה הנוהל בכל הנוגע לאזרחי חוץ מבחינת תעדוף וכמובן מבחינת עלות החיסון? במידה שיש לכם מגבלות רפואיות להתחסן, תזדקקו לאישור מיוחד של רופא – כדאי לאתר אותו מבעוד מועד.

 

 עכשיו, כשאתם יודעים קצת יותר על רילוקיישן, הגיע הזמן לדאוג לבריאות שלכם – לכל הפרטים על הפוליסה של דיוידשילד